Amennyiben maradt volna a kancellár tanácsadója, akkor Scholznak azt javasolta volna, hogy támogassa Ukrajnát katonailag, de megfontoltan és körültekintően, hogy ne váljon Németország háborús féllé. Emellett pedig próbálja meg befolyásolni legfontosabb politikai szövetségesüket, az Egyesült Államokat.
A háború megoldásának kulcsa szerinte is Washington és Moszkva kezében van.
Bár az elmúlt hónapokban tetszett neki a kancellár kurzusa, de a Zöldek, az FDP és a polgári ellenzék – egyöntetű médiahátszéllel – olyan nyomást gyakorolnak, hogy a kancellár aligha tud ennek ellenállni.
A Leopárdok szállításával kapcsolatban kifejti, hogy a Krím vagy a Donbasz elfoglalásához a Marderek és a Leopárdok nem elegendőek. Figyelmeztet, hogy Kelet-Ukrajnában, a Bahmut térségében az oroszok egyértelműen előretörőben vannak. Valószínűleg hamarosan teljesen meghódítják a Donbászt. Elég csak az oroszok számbeli fölényét figyelembe venni Ukrajna felett, Oroszország akár kétmillió tartalékost is mozgósíthat.
A Nyugat küldhet 100 Mardert és 100 Leopárdot, ezek nem fogják megváltoztatni az általános katonai helyzetet.
A legfontosabb kérdésnek azt tartja, miképp lehet egy atomhatalommal túljutni egy ilyen konfliktuson, a világ legerősebb atomhatalmával, anélkül, hogy egy harmadik világháborúba bocsátkoznánk. Szerinte ez az, amire a politikusok és az újságírók Németországban nem gondolnak!
Európában az az elfogadott érv, hogy Putyin nem akar tárgyalni, és helyére kell tenni, hogy ne tomboljon tovább. Mivel nem szabad megengedni, hogy egy ilyen agresszív háború folytatódjon, ezért a dabdártábornok szerint is helyes, hogy a NATO növeli katonai jelenlétét keleten, és hogy Németország csatlakozik ehhez. De nem vonná kétségbe Putyin tárgyalási hajlandóságát, mivel mind az oroszok, mind az ukránok készen álltak a békemegállapodásra a háború kezdetén, 2022. március végén, április elején. Aztán persze nem lett belőle semmi. (Csak egy gabonamegállapodás született meg az oroszok és ukránok között az ENSZ bevonásával.)
Ehelyett a haldoklás folytatódik. Erich Vad szerint
továbbra is lehet koptatni az oroszokat, de ez további halottak százezreit jelenti mindkét oldalon, aminek Ukrajna további pusztulása a következménye.
Jó a felvetése, hogy ez után mi maradt ebből az országból? A földdel teszik egyenlővé, ami Ukrajna számára sem opció. Kifejti, hogy a konfliktus megoldásának kulcsa nem Kijevben, nem Berlinben, Brüsszelben vagy Párizsban, hanem Washingtonban és Moszkvában van. Nevetségesnek tartja azt a véleményt, hogy mindezekről Ukrajnának kell majd döntenie.
Ezzel az értelmezéssel az embert Németországban gyorsan összeesküvéselmélet-hívőnek tartják,